Slavnostní odhalení nového názvu sídelní ulice Ústavu a Archivu

Praha 13. února 2009 – Velvyslanec Polské republiky v České republice, J.E. Jan Pastwa, velvyslanec Dánského království v Praze, J.E. Ole Moesby, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, starostka Městské části Praha 3 Milena Kozumplíková a řada dalších hostů se v pátek 13. února účastnila slavnostního odhalení nového názvu ulice v níž sídlí Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek. Ulice se přejmenovala z Havelkovu na Siwiecovu. Nese jméno po polském humanistovi Ryszardu Siwcovi, který se 8. září 1968 upálil na protest proti okupaci Československa na varšasvkém Stadionu Desetiletí.

Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 Slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009

Napsali o události

Pozvánka

Pozvánka na slavnostní shromáždění u příležitosti odhalení tabule s novým názvem ulice sídla Ústavu a Archivu, pátek 13. února 2009 ve 12.00 hodin

Praha 12. února 2009 – Ryszard Siwiec, polský hrdina Pražského jara, bude mít v Praze svou ulici. Podle polského předchůdce Jana Palacha bude pojmenována ulice na pražském Žižkově, ve které sídlí Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek.

Jménem Ústavu, Archivu a Polského institutu v Praze Vás srdečně zveme na slavnostní odhalení nového názvu ulice již tento pátek 13. února ve 12.00. Záštitu nad slavnostním aktem převzali velvyslanec Polské republiky Jan Pastwa a primátor Prahy Pavel Bém.

Ryszard Siwiec (1909–1968) se upálil 8. září na Stadionu desetiletí ve Varšavě, aby protestoval proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. 40. výročí hrdinského činu Ryszarda Siwiece si Praha připomněla loni velkolepým koncertem Hudba pro Prahu 1968 v Rudolfinu. Nynější shromáždění navazuje na lednový program Palachových dnů, a zároveň se koná krátce před 100. výročím narození společného hrdiny. Mezi hosty budou místopředseda Senátu Jiří Liška, starostka Prahy  3 Milena Kozumplíková, zástupci polské vlády a nejstarší syn Ryszarda Siwiece Wit Siwiec.

Iniciativa na přejmenování ulice z dřívějšího názvu Havelkova (po někdejším významném odboráři) na nynější Siwiecova vyšla z Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada hlavního města Prahy tento návrh schválila na svém zasedání 17. prosince 2008. Odhalení nového názvu ulice se koná necelý měsíc před 100. výročím narození Ryszarda Siwiece.