Aktuality

Etická komise uctila památku obětí komunismu

Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se účastnila pietních aktů k uctění památky obětí komunismu.

V pondělí dne 27. června 2022 odpoledne se uskutečnilo pod záštitou Vazební věznice Praha-Pankrác pietní shromáždění k uctění památky JUDr. Milady Horákové a dalších obětí politických procesů komunistického režimu v areálu pankrácké vazební věznice v Praze. Za Etickou komisi uctil položením kytice památku obětí její předseda, doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D.

V neděli 26. června 2022 se uskutečnil pod záštitou Sdružení bývalých politických vězňů pietní akt obětem rudého teroru z let 1948 – 1989 na čestném pohřebišti politických vězňů na hřbitově v Praze 8 – Ďáblicích. Za Etickou komisi se pietního aktu účastnil její člen, PhDr. Petr Blažek, Ph.D.

Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu

Přidáno: 29.06.2022

Etická komise uctila památku obětí komunismu

Dne 17. listopadu 2021 si Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu již tradičně připomněla Den boje za svobodu a demokracii. Památku obětí totalitních režimů uctila položením kytice u Památníku obětem komunismu v Praze na Újezdu. Za Etickou komisi se akce zúčastnili její předseda, doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D., její členové Mgr. Miloš Rejchrt a Mgr. František Bublan. Mgr. Miloš Rejchrt pronesl u této příležitosti za účasti veřejnosti proslov. Piety se účastnil taktéž bývalý předseda Etické komise, pan Mgr. Jiří Kaucký, nynější předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu Etická komise uctila památku obětí komunismu

Přidáno: 24.11.2021

Předání pamětního odznaku a dekretu panu Martinu Maryškovi

Dne 9. dubna 2021 na žádost pana Martina Maryšky a za dodržení všech hygienických opatření souvisejících s pandemií viru SARS-CoV-2, předal předseda Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu, pan doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D., panu Martinu Maryškovi pamětní odznak a dekret účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu změnila rozhodnutí Ministerstva obrany ČR a vydala panu Martinu Maryškovi osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 2 písm. b) zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, ve znění pozdějších předpisů, pro jeho podíl na organizaci protikomunistické demonstrace konané dne 20. září 1966 v Praze.

doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D. předává panu Martinu Maryškovi pamětní odznak a dekret účastníka odboje a odporu proti komunismu doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D. předává panu Martinu Maryškovi pamětní odznak a dekret účastníka odboje a odporu proti komunismu doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D. předává panu Martinu Maryškovi pamětní odznak a dekret účastníka odboje a odporu proti komunismu

Přidáno: 25.06.2021

Zemřel ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany, plk. Ing. Karel Vávra, Ph.D.

Dne 30. března 2021 podlehl onemocnění COVID-19 plk. Vávra, ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany, v jehož gesci bylo vedení řízení dle zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, v prvním stupni. https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/covidu-podlehl-reditel-odboru-pro-valecne-veterany-mo-226778/

Přidáno: 07.04.2021

Etická komise uctila památku pana Františka Šedivého

Dne 5. března 2021 v 10:00 v kostele v Řevnicích proběhlo poslední rozloučení s panem Františkem Šedivým, bývalým politickým vězněm a místopředsedou Konfederace politických vězňů. V zastoupení Etické komise položil k uctění památky pana Františka Šedivého věnec její bývalý předseda Mgr. Jiří Kaucký. Pan František Šedivý byl držitelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva a držitel osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu dle zákona č. 262/2011 Sb. Byl též autorem řady publikací, mimo jiné i autobiografické knihy "Pod věží smrti." Zemřel dne 23. února 2021.

Etická komise uctila památku pana Františka Šedivého Etická komise uctila památku pana Františka Šedivého

Přidáno: 22.03.2021