Etická komise předala dekrety oceněným účastníkům třetího odboje (24. červen 2014)

V úterý dne 24. června 2014 se v budově Úřadu vlády ČR, Strakově akademii, uskutečnilo slavnostní předání pamětních dekretů a odznaků účastníkům odboje a odporu proti komunismu oceněným Etickou komisí České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Za Etickou komisi promluvil k oceněným účastníkům odboje a odporu proti komunismu, jejich rodinným příslušníkům a hostům Mgr. Miloš Rejchrt. Dále se slova ujal místopředseda Konfederace politických vězňů Ing. František Šedivý.

Pamětní dekrety a odznaky oceněným účastníkům odboje a odporu proti komunismu Jiřímu Kopřivovi, Karlu Kovaříkovi, Milanu Matějů a Eduardu Markovi předal předseda Etické komise Mgr. Jiří Kaucký. Za účastníka odboje a odporu proti komunismu Václava Pešáka, oceněného in memoriam, převzal pamětní dekret a odznak jeho syn Václav Pešák, ml.

Slavnostního předávání ocenění se zúčastnil senátor Jiří Oberfalzer, předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů PhDr. Emilie Benešová, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Zdeněk Hazdra, Ph.D., ředitelka Archivu bezpečnostních složek Mgr. Světlana Ptáčníková, představitelé Ministerstva obrany ČR, Konfederace politických vězňů a další čestní hosté.

Pamětní odznak účastníka odboje a odporu proti komunismu Úvodní slovo tajemnice Etické komise Úvodní slovo tajemnice Etické komise Uctění státní hymny oceněnými účastníky odboje a odporu proti komunismu Uctění státní hymny hosty slavnostního předávání ocenění Proslov člena Etické komise Mgr. Miloše Rejchrta Proslov člena Etické komise Mgr. Miloše Rejchrta Ing. František Šedivý promluvil za čestné hosty Proslov předsedy Etické komise Mgr. Jiřího Kauckého Proslov předsedy Etické komise Mgr. Jiřího Kauckého Předání pamětního dekretu a odznaku panu Jiřímu Kopřivovi Předání pamětního dekretu a odznaku panu Karlu Kovaříkovi Předání pamětního dekretu a odznaku panu Milanu Matějů Oceněný účastník odboje a odporu proti komunismu, 97 letý Eduard Marek, při čtení jeho medailonku Předání pamětního dekretu a odznaku panu Eduardu Markovi Předání pamětního dekretu a odznaku panu Václavu Pešákovi, ml. Ocenění účastníci odboje a odporu proti komunismu (zprava: Jiří Kopřiva, Karel Kovařík, Milan Matějů, Eduard Marek a Václav Pešák ml., který přezval ocenění in memoriam za svého otce Václava Pešáka) Ocenění účastníci odboje a odporu proti komunismu Gratulace oceněným Gratulace oceněným Gratulace oceněným Gratulace oceněným Gratulace oceněným Gratulace oceněným Gratulace oceněným Senátor Jiří Oberfalzer a zástupci Konfederace politických vězňů - předsedkyně MUDr. Naděžda Kavalírová a místopředseda Ing. František Šedivý Zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů - předsedkyně Rady ÚSTR PhDr. Emilie Benešová a ředitel Mgr. Zdeněk Hazdra v rozhovoru s ředitelkou Archivu bezpečnostních složek Mgr. Světlanou Ptáčníkovou Karel Kovařík v rozhovoru s Jiřím Kopřivou